7 Mart 2012 Çarşamba

AVRUPA BİZİ NEDEN SEVMEZ ?


[Ord. Prof. Fritz Neumark (1900-1991), Hitler’den kaçarak 1933’te Türkiye’ye gelir. İstanbul Üniversitesi İktisat ve Hukuk fakültelerinde dersler vermiştir.
 Talebelerden biri Prof. Neumark'a, (Avrupa bizi neden sevmez?) diye sorar. Prof. Neumark şu cevabı verir:
(Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupalı, Türkleri sevmez ve sevmesi de mümkün değildir. Asırlardır kilisenin Türk ve İslam düşmanlığı Hıristiyanların hücrelerine sinmiştir. Sebeplerine gelince:
1- Müslüman olduğunuz için sevmez. ama, olaki laik olmak şöyle dursun, hristiyan olsanız da size düşman olarak bakmaya devam eder.

2- Sizler farkında değilsiniz ama, onlar şu gerçeğin farkındadırlar; tarihten türk çıkarılırsa ortada tarih kalmaz. osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekir.

3- Avrupa’nın pazarı idiniz. şimdi avrupa’yı pazar yapmaya başladınız.

4- En az 400 yıl avrupa’da sırtımızda ve ensemizde at koşturdunuz.

5- Selçuklular anadolu’yu, osmanlılar ise orta avrupa ve balkanları haçlı ordularına mezar ettiler.

6- Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sağladılar. önce giyiminizden hayat tarzınıza kadar; ahlaki değerlerinizi yıpratmaya başladılar, sonra da kendi içinizde sizi bölmeye başladılar.

7- Selçuklu ve bilhassa osmanlı, islamiyet uğruna her şeyini feda etmeseydi, islamiyet bu gün belki sadece hicaz’da varlığını devam ettirebilirdi. kaldı ki vehhabiliği kuranlar da ingiliz dominyon bakanlığının adamlarıdır. batı, her yerde islamiyet’i sapık inançlara kanalize etti. ama osmanlı, asr-ı saadet’i devam ettirdi.

8- İfade ettiğim sebeplerden kilise size kin kusmaktadır.

9- Ben türkiye’ye geldiğimde iki üniversiteniz vardı. şimdi (o zaman) 19 üniversite var. osmanlı zamanında ise her yerde bir medrese vardı. tarihinize bakın! her medresede ilim tedrisatı vardı. ilk denizaltıyı osmanlı’nın yaptığını çoğunuz bilmiyorsunuz belki de ama avrupa bunu biliyor.

10- Sizler, gerçek hüviyetinize, kimliğinize döndüğünüz zaman avrupa’nın refahı ve medeniyeti yıkılır. ama bu şartlar da çok zor..

6 yorum:

 1. başımıza dert, sırtımıza yük olur

  YanıtlaSil
 2. üç günlük dünyada olsa nolur olmasa nolur :)

  YanıtlaSil
 3. ıyı ozaman nasılsa ölecegız diye hiç dünyalık yapmayalım yanlış düşünüyorsun onun cevabı o degil sayın lütfi mutluer

  YanıtlaSil
 4. Peki onun cevabı nedir sayın Niksiz :D

  YanıtlaSil
 5. kimden ögrendın böyle lafları ustandanmı ögrendın yoksa (=

  YanıtlaSil

Sizde "AnındaYorum"layabilirsiniz!

Lütfen, yorumlarınızı size yakışır biçimde yapınız!